Διαδικτυακή Ημερίδα για την άνοια και τη νόσο Alzheimer από το Κέντρο Κοινότητας του Δήμου Ναυπακτίας
![](https://www.nafpaktos.gr/sites/default/files/styles/blog_704_328/public/%CE%9A%CE%AD%CE%BD%CF%84%CF%81%CE%BF%20%CE%9A%CE%BF%CE%B9%CE%BD%CF%8C%CF%84%CE%B7%CF%84%CE%B1%CF%82_0.jpg?itok=1MFB4TJd)
Το Κέντρο Κοινότητας - Παράρτημα ΡΟΜΑ του Δήμου Ναυπακτίας διοργανώνει και υλοποιεί ημερίδα με θέμα “ΑΝΟΙΑ ΚΑΙ ΝΟΣΟΣ ALZHEIMER”, τη Δευτέρα 17 Μαΐου 2021 και ώρες 18:00 - 20:30, σε συνεργασία με το Κοινωφελές Σωματείο “ΦΡΟΝΤΙΖΩ”.
Το πρόγραμμα που θα ακολουθηθεί, καθώς και οι ομιλητές/τριες είναι οι εξής:
- Χαιρετισμοί, Τσουκαλάς Κωνσταντίνος, Αντιδήμαρχος Διεύθυνσης Κοινωνικής Αλληλεγγύης & Κοινωνικών Υποθέσεων
- Παρουσίαση Δράσεων Κοινωφελούς Σωματείου Φροντίζω, Δημήτρης Θεοδωρόπουλος, Κοινωνικός Λειτουργός Msc - Γενικός Διευθυντής Κοινωφελούς Σωματείου “ΦΡΟΝΤΙΖΩ”.
- Γνωριμία με το Κέντρο Ημέρας για Άτομα με Άνοια στον Δήμο Πατρέων, (Λειτουργία-Υπηρεσίες), Ιωάννα Τσελεπή, Κοινωνική Λειτουργός Μsc, Συντονίστρια Προγραμμάτων Κοινωφελούς Σωματείου “ΦΡΟΝΤΙΖΩ”.
- Πρόγραμμα Διασύνδεσης του Κέντρου Ημέρας με άλλες δομές ΟΤΑ, Βασιλική Γεωργούση, Ψυχολόγος-Κοινωφελές Σωματείο “ΦΡΟΝΤΙΖΩ”.
- Εισαγωγή στην άνοια (Συμπτώματα, Διάγνωση, Αντιμετώπιση, Πρόληψη), Μαρία Φρούντα, Ψυχολόγος Msc, Επιστημονικά Υπεύθυνη Κοινωφελούς Σωματείου “ΦΡΟΝΤΙΖΩ”.
- Δημιουργία Φιλικών Κοινοτήτων για την Άνοια και την Τρίτη Ηλικία, Κωστής Προύσκας PhD Ψυχολόγος - Δρ Γεροντολογίας, Επιστημονικά Υπεύθυνος Κέντρου Ημέρας για Άτομα με άνοια στον Δήμο Πατρέων.
- Κοινωνικές Παροχές σε άτομα με άνοια και χρόνιους πάσχοντες, Δημήτρης Θεοδωρόπουλος, Κοινωνικός Λειτουργός Msc – Γενικός Διευθυντής Κοινωφελούς Σωματείου “ΦΡΟΝΤΙΖΩ”.
Η Ημερίδα θα πραγματοποιηθεί με τη μέθοδο της εξ αποστάσεως παρακολούθησης και λόγω περιορισμένου αριθμού συμμετεχόντων, απαραίτητη προϋπόθεση αποτελεί η εγγραφή εδώ.
Η συμμετοχή είναι δωρεάν και θα δοθεί βεβαίωση συμμετοχής
* Η εκδήλωση πραγματοποιείται στο πλαίσιο υλοποίησης του Προγράμματος Διασύνδεσης του Κέντρου Ημέρας για Ασθενείς με Άνοια του Δήμου Πατρέων που υλοποιεί το Κοινωφελές Σωματείο “ΦΡΟΝΤΙΖΩ”.